Napi műsor
10:00 Rettentő görög vitéz (Stúdió K.) Kamaraterem
16:00 Yerma (Székelyudvarhelyi színház) Rákóczi terem
18:00 Az ajtó (Szatmári színház) Művészetek Háza
21:00 Godspell (Nagyváradi színház) Várszínpad

2008. június 23.
Kastélyra nyílt Az ajtó
A szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának évada

A Harag György Társulat 2007-2008-as szezonjának első premierje Az ajtó volt, élő kortárs magyar szerző bemutatójaként. (Azóta Szabó Magda sajnos távozott erről a világról.) A színre vivő vendégként a Kossuth-díjas Bereményi Géza, aki Szabó Magda regényét színpadra adaptálta, s egyben az ősbemutatót is rendezte Zalaegerszegen. Azóta a budapesti Magyar Színházban is közönség elé került a darab, így a szatmárnémeti változat időrendben a harmadik a színpadi bemutatók sorában. Az ajtó-előadásban – amelyet a kisvárdai fesztivál nézői is megismerhetnek – a Poór Lili-díjas Lőrincz Ágnes formálja meg Szeredás Emerencet, a szigorú, kemény háztartási alkalmazottat – hogy ne mondjuk: cselédet –, akinek bizalmát lassan elnyeri az írónő alteregójának tekinthető regénybeli írónő, Molnár Anna. Őt László Zita játssza, s további fontos mellékszerepekben látható Bessenyei István, István István, Csiki Orsolya, Gál Ágnes, Péter Attila Zsolt és Nagy Orbán.

Novemberben a közönség nagy örömére Molnár Ferencvígjátékot tűztünk műsorra, mégpedig a Játék a kastélyban című, három felvonásos anekdotát. Ebben egy darabíró szerzőpáros egyik fele válságos helyzetben mozgósítja írói képességeit, hogy valamiképpen meg- és feloldja a váratlan szerelmi dráma bonyodalmait. Turai Sándor szerepe valóságos jutalomjáték Czintos József számára, aki élt is a lehetőséggel, hogy lenyűgözze és jókedvre derítse a publikumot. Kiváló partnere a játékban a szerzőtársát, Gált alakító András Gyula, valamint a szerelmi háromszöget alkotó Annie – Vencz Stella, Almády – Rappert Gábor és Ádám – Gaál Gyula. Az előadás rendezője Parászka Miklós volt.

A hagyományos szilveszteri kabarét ezúttal Michel André, Fényes Szabolcs és Szenes Iván Lulu című zenés vígjátéka helyettesítette, s nem okozott csalódást a nézőknek. Laczkó Tekla, Nagy Csongor, Rappert Gábor, László Zita, Péter Attila Zsolt, Nagy Orbán és Gaál
Gyula Czintos József rendezésében játszotta el a művet.

Februárban Georges Feydeau népszerű bohózata, a Bolha a fülbe kínált felhőtlen szórakozást a közönségnek, Árkosi Árpád rendezésében. A mű a legpazarabb színészi lehetőséget a kettős főszerepet játszó Nagy Csongor Zsoltnak kínálta, de bőségesen kiélhették komédiázó kedvüket a többiek is: Gaál Gyula, Nagy Orbán, Rappert Gábor, István István, Péter Attila Zsolt, Tóth Páll Miklós és a hölgyek: Vencz Stella, Laczkó Tekla, Kovács Éva, Gál Ágnes és Némethy Zsuzsa.

Légvár címmel két Ibsen-dráma motívumait dolgozta egybe és vitte színre Csurulya Csongor. A Solness építőmester és a Ha mi holtak feltámadunk című művek alapján készült előadásban a Kovács György-díjas Rappert Gábor formálta meg Solnesst, feleségét Lőrincz Ágnes adta. Ezenközben a gyerekekre is gondolt a színház, s március 20-tól műsoron tartja Urbán Gyula és Gulyás László zenés mesejátékát, a Minden egér szereti a sajtot címűt.

A Harag György Társulat bábtagozata decemberben a Rigócsőr király című előadást mutatta be Szilágyi Regina rendezésében, Bodor Judit díszleteivel és bábjaival, májusban pedig ugyanők – Fóriss Emese, Nagy Anikó, Bandura Tibor és Nagy Tamás színészekkel – a Hüvelyk Matyi és a herceg című népmeseátirattal kedveskedtek a kicsinyeknek. Fontos munka volt a társulat számára az évad két stúdióelőadása. Októberben A bárónő és a komorna címmel aza mű került színre, amelyet Bérczes László készített Michael Mackenzie Előhívás című darabja alapján, s évekkel ezelőtt Budapesten, a Bárka Színházban volt az első premierje. Szatmárnémetiben Szilágyi Regina vitte színre, Némethy Zsuzsával és Csiki Orsolyával a főszerepekben. Egy hónappal később a Felső-Ausztria bemutatójára került sor, Márk-Nagy Ágota rendezésében. Franz Xaver Kroetz kétszemélyes drámájának házaspárját Csiki Orsolya és Péter Attila Zsolt formálta meg.


10. évfolyam 2. szám
2008. június 20.
Tartalom
„Ez ilyen tempóban nagyon fárasztó”
Szigligeti Ede: Liliomfi – Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház
Apák és hiúk
Maxim Gorkij: Kicsik és polgárok – Szabadkai Népszínház
Ha csak kijön, az is elég
Faragó Edit bírja cérnával
Új...
Címszavak a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház életéről
Kastélyra nyílt Az ajtó
A szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának évada
További számok
10. évfolyam (2008)
9. évfolyam (2007)
Impresszum Támogatók Archívum