Napi műsor
15:00 Negyedik nővér (Szabadkai Népszínház) Rákóczi-stúdióterem
18:00 Bernarda Alba háza (Stúdió Színház Marosvásárhely) Művészetek Háza
20:30 Lili bárónő (Csíki Játékszín) Várszínpad

2007. június 30.
A selyempaplan súlyos hiánya
Tíz délelõtt a pódiumteremben

Ha száz évig élek, ak­kor sem fo­gom meg­ér­te­ni azo­kat a szín­há­zi al­ko­tó­kat, akik egy-egy ros­­szul si­ke­rült elõ­adás mi­ért­je­i­re raj­tuk kí­vül ál­ló okok­ban ke­re­sik és ta­lál­ják meg a vá­la­szo­kat. Ides­to­va ne­gye­dik éve já­rok a kisvárdai fesz­ti­vál­ra, s rend­re részt ve­szek a szak­mai be­szél­ge­té­se­ken – ma­gam­ra ves­sek, ha nem in­kább a strand­ra me­gyek ki –, fi­gye­lem a szí­né­szek, a ren­de­zõk kü­lön­fé­le re­ak­ci­ó­it, és mé­rem le a to­le­ran­cia- és ér­zé­keny­sé­gi szin­te­ket. Tá­vol­ról sem ál­lí­tom azt, hogy az eset­le­ges ne­ga­tív kri­ti­kák­ra jám­bo­ran kell bó­lo­gat­ni és oda­tar­ta­ni a má­sik ar­cun­kat is, de azért túl­sá­go­san át­lát­szó, hogy min­dig min­den­ki má­sok­ban és a kö­rül­mé­nyek­ben ke­re­si a hi­bát ak­kor, ami­kor az elõ­adá­sa nem ara­tott si­kert.

A szak­mai fó­rum, mû­hely­be­szél­ge­tés – ne­vez­zük, aho­gyan akar­juk – ak­kor hasz­nos, ha a tud­ni vá­gyás, a ta­pasz­ta­lat­szer­zés igé­nye, a szak­mai kí­ván­csi­ság ve­zé­rel ben­nün­ket. El­len­ke­zõ eset­ben ér­tel­met­len idõ­töl­tés­nek szá­mít (ta­lán ezért van­nak né­ha töb­ben a stran­don, mint a pó­di­um­te­rem­ben). So­kan va­ló­ban az együtt­gon­dol­ko­dás cél­já­val és szán­dé­ká­val jön­nek el ezek­re a dél­elõt­ti esz­me­cse­rék­re. Van­nak, aki­ket a dac, van­nak, aki­ket az ér­dek­te­len­ség, má­so­kat pe­dig a „min­de­nek fö­lött ál­lás” ér­zé­se tart tá­vol. Ha jól em­lék­szem, ta­valy, ta­valy­elõtt azt mond­ták a szí­né­szek, a ren­de­zõk: azért ül­nek be kel­let­le­nül a be­szél­ge­té­sek­re (ha ugyan el nem ke­rü­lik in­kább), mert nem gya­kor­ló szín­há­zi al­ko­tók fej­tik ki vé­le­mé­nyü­ket a pro­duk­ci­ók­ról, ha­nem a kri­ti­ku­si szak­ma el­is­mert vagy ép­pen­ség­gel el nem fo­ga­dott kép­vi­se­lõi. Pe­dig az elõb­bi­ek még­is­csak job­ban tud­ják, mi­ben áll a szín­pa­di mun­ka, s mi az, ami jo­gos bí­rá­lat, meg­szív­le­len­dõ ész­re­vé­tel vagy jótanács le­het.

Be­val­lom, én ed­dig is szí­ve­sen töl­töt­tem a pó­di­um­te­rem­ben a dél­elõt­ti órá­kat, hi­szen kí­ván­csi vol­tam, mi a vé­le­mé­nye az anya­or­szá­gi és a ha­tá­ron tú­li kri­ti­kus kol­lé­gák­nak a lá­tot­tak­ról. Örül­tem az itt fel­sze­dett plusz in­for­má­ci­ók­nak és adott eset­ben szí­ve­sen osz­tot­tam meg gon­do­la­ta­i­mat má­sok­kal. Ta­pasz­ta­la­ta­im alap­ján nem iga­zán for­dult elõ, hogy bár­me­lyik hoz­zá­szó­ló rossz­in­du­lat­ból vagy a bán­ta­ni aka­rás szán­dé­ká­val mond­ta vol­na el meg­jegy­zé­se­it. S ha akadt is né­ha egy-egy fe­szül­tebb pil­la­nat (már­pe­dig elõ­for­dult ez is), azo­kat jó eset­ben fel­ol­dot­ták az es­ti kocs­más együtt­lé­tek.

Idén kü­lö­nös­kép­pen örül­tem Ascher Ta­más és Má­té Gá­bor je­len­lét­ének, an­nak, hogy vál­lal­ták ezt a csep­pet sem kön­­nyû fel­ada­tot: el­in­dí­ta­ni az elõ­adá­sok­ról va­ló együtt­gon­dol­ko­dást. Si­ke­rült a szín­ház­csi­ná­lás­ról olyan mó­don be­szél­ni­ük, hogy al­ko­tók és kri­ti­ku­sok egy­aránt úgy érez­het­ték: ne­kik, ér­tük szól­nak. Ezek a mû­hely­be­szél­ge­té­sek szol­gál­tak azok­kal a pil­la­na­tok­kal, ame­lyek en­gem rend­kí­vü­li mó­don gaz­da­gí­tot­tak az idei fesz­ti­vá­lon. Ter­mé­sze­te­sen az elõ­adá­sok mel­lett. (Le­szá­mít­va azo­kat a pro­duk­ci­ó­kat, ame­lyek még vé­let­len­sze­rû­en sem érin­tet­tek meg.) Él­mé­nye­i­met a lak­ha­tá­si kö­rül­mé­nyek sem tud­ták el­ron­ta­ni, pe­dig nem tar­to­zom a ki­vált­sá­gos­ok kö­zé. Mi­ként az a szí­nész sem, aki a szak­mai be­szél­ge­té­sen az­zal ma­gya­ráz­ta elõ­adá­suk rossz for­má­ját, hogy ke­ve­set alud­tak, mert ko­szos ágy­ne­mû­ben nem le­het jól alud­ni.

Ha a fesz­ti­vál szer­ve­zõ­i­nek eset­leg át­vil­lan az agyán, hogy jö­võ­re ne­ta­lán Peter Brookot hív­nák meg a mû­hely­be­szél­ge­té­se­ket ve­zet­ni (ez eset­ben hát­ha még azok is meg­tisz­tel­nék rész­vé­tel­ük­kel az ese­ményt, akik ed­dig tá­vol ma­rad­tak), aján­lom, elõbb kér­dez­zék meg tõ­le: ami­kor csa­pa­tá­val an­nak ide­jén ta­pasz­ta­lat­szer­zés cél­já­ból be­jár­ta a vi­lá­got, hány­szor volt al­kal­ma se­lyem ágy­ne­mû­ben alud­ni. S ha egy­szer sem, ak­kor ez men­­nyi­ben be­fo­lyá­sol­ta a mû­vé­szi tel­je­sít­mé­nyü­ket.
Köllõ Ka­ta­lin

9. évfolyam 9. szám
2007. június 29.
Tartalom
De mi lesz a nõvel?
Péter Hilda-retrospektív
Briliáns bohóctréfa
John Millington Synge: A nyugati világ bajnoka – Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház
Tiéd a világ, és teérted van a világ
Négy év az Újvidéki Mûvészeti Akadémián
Elszalasztott lehetõségek
Blaskó-találkozó Kisvárdán
Zenével elmondott szöveg
Könczei Árpád a színházi komponálásról
A selyempaplan súlyos hiánya
Tíz délelõtt a pódiumteremben
Színi hozamok
Egy újonc összegzõ sorai
További számok
10. évfolyam (2008)
9. évfolyam (2007)
Impresszum Támogatók Archívum