Napi műsor
15:00 Unalmas őszi este (Beregszászi szinház) Rákóczi-stúdióterem-Versenyelőadás
17:30 Unalmas őszi este (Beregszászi szinház) Rákóczi-stúdióterem
18:00 Moliére (Szabadkai Népszínház) Művészetek Háza - Versenyelőadás
21:00 Hegedűs a háztetőn (Csíki Játékszín) Várszínpad - Versenyelőadás

2007. június 26.
Keserû mézeskalács
Parti Nagy Lajos – ifj. Kucsera Géza: Ibusár – A Szabadkai Népszínház Magyar Társulata

Élet­kor­tól füg­get­le­nül min­den nõ­be be­le van kó­dol­va egy kis Sár­bo­gár­di Jo­lán. Mert fé­lünk az egye­dül ma­ra­dás­tól. Haj­la­mo­sak va­gyunk hát ki­ta­lál­ni me­ne­kü­lé­si le­he­tõ­ség­ként egy olyan vi­lá­got, ahol mi va­gyunk a fõ­sze­rep­lõk, és vár­juk a szõ­ke her­ce­get. Ha el­jön az iga­zi vagy leg­alább egy komp­ro­mis­­szu­mos ki­adá­sa, vissza­ránt ben­nün­ket a va­ló­ság. Aki az­tán nem szük­ség­sze­rû­en szõ­ke, még ke­vés­bé her­ceg be­osz­tá­sú. Ha vi­szont nem jön, túl­élé­si stra­té­gi­át kell ki­dol­goz­nunk.

Par­ti Nagy La­jos Sár­bo­gár­di Jo­lán­ja a szer­zõi uta­sí­tás sze­rint egy le­stra­pált, kor­ta­lan, nagy­já­ból negy­ven­éves nõ. Il­let­ve húsz. Il­let­ve hat­van. Ha húsz, ak­kor még kar­co­san dü­hös és tü­rel­met­le­nül te­he­tet­len, mert Kleisermann le­he­tett vol­na az el­sõ és egyet­len fér­fi az éle­té­ben. Lá­za­dá­sa a meg nem ér­tett zse­ni re­ak­ci­ó­ja. Ha hat­van, ak­kor apá­ti­á­ba haj­ló meg­ke­se­re­dett­ség­gel él, tel­je­sen fel­ad­va min­den le­he­tõ­sé­get, hi­szen jó­zan ésszel már nem gon­dol­hat­ja, hogy el­jön ér­te bár­ki. Em­lék- és re­mény­fosz­lá­nyok­ból épí­tett operettvilágában az el­múlt fi­a­tal­sá­got éli meg új­ra és új­ra. Ha e két élet­kor kö­zött van, mint ese­tünk­ben, az a le­he­tõ leg­szo­mo­rúbb alap­hely­zet, amely­nek csak ke­se­rû­sé­ge van, hu­mo­ra nincs. Bár­mi meg­tör­tén­het ve­le, akár még az is, hogy a püs­pök­la­dá­nyi pres­­szós­nõ­bõl ki­áb­rán­du­ló Kleisermann vis­­sza­tér­het hoz­zá, és Jo­lán­ka ke­re­sett best­sel­ler-író­vá vál­hat.

A sza­bad­kai Nép­szín­ház elõ­adá­sá­ban a joláni vi­lá­gok két tel­je­sen kü­lön­ál­ló egy­sé­get, szin­te két kü­lön elõ­adást al­kot­nak. Lát­szó­lag ös­­sze­kö­ti õket a Kleisermann-Bajkhállóy és a Vargányai-Talpighy sze­rep­ösz­­sze­vo­nás, ám pon­to­san emi­att nem lo­gi­kus, hogy Sár­bo­gár­di Jo­lánt és Amá­lia her­ceg­kis­as­­szonyt két szí­nész­nõ játs­­sza: ha Jo­lán sa­ját éle­té­nek vá­gyott ver­zi­ó­ját ír­ja meg a Bajkhállóy hu­szár­men­té­ben, nem ma­rad­hat kí­vül az ope­ret­ten. A vá­lasz­tott ren­de­zõi meg­ol­dás ke­vés­sé si­ke­res, a két vi­lág­nak és a két én­nek fo­lya­ma­to­san ref­lek­tál­nia kell egy­más­ra. A huszerettet ed­dig Dar­vas Fe­renc ze­né­jé­vel ad­ták, a sza­bad­kai elõ­adás­hoz azon­ban új mu­zsi­kát kom­po­nál­ta­tott ifj. Kucsera Gé­zá­val Hernyák György ren­de­zõ. (Va­ló­szí­nû­leg a vé­let­len mû­ve és a szö­veg szin­te ad­ja ma­gát, hogy a Talp­ra hu­szár, ló­ra dal­la­ma a meg­té­vesz­té­sig ha­son­lít a Dar­vas-fé­lé­re.) Az is­mert ze­nés szín­pa­di mû­vek dal­lam­fosz­lá­nyai és az azok­ra írt va­ri­á­ci­ók az ope­rett-, il­let­ve a mu­si­cal­mû­faj pa­ró­di­á­já­nak hat­nak. De olyan erõ­sen, szin­te erõ­szak­kal, hogy a pró­zai je­le­ne­tek­re is rá­te­lep­sze­nek.

A já­ték­tér min­dent egy­szer­re fog­lal ma­gá­ba. A leg­fon­to­sabb hely­szín, a jegy­iro­da vé­gig a szín­pa­don ma­rad. Ott az ibusári jegy­ki­adó dal­mû­vét ír­ja vagy an­nak pla­kát­ját raj­zol­ja, mi­a­latt kö­zé­pen a mé­zes­ka­lács-ze­ne­mû ese­mé­nyei zaj­la­nak. Vi­cei Na­tá­li­át azon­ban nem vi­lá­gít­ja meg lám­pa, szi­lu­ett­je alig lát­szik. Csak a kö­zel ülõk ér­zé­kel­he­tik, hogy nem zök­ken ki Jo­lán már-már autisztikus vi­lá­gá­ból. Ab­ban a je­le­net­ben, ahol be­lép az ál­ta­la kre­ált vi­lág­ba, fél pár pa­pucs­ban, fél üveg Hu­ber­tus után a pad­lón fek­ve az ad­dig szét­tar­tó elõ­adás­ban hir­te­len meg­tör­té­nik a cso­da.

De nem­csak Jo­lán éle­te ki­lá­tás­ta­lan. Kép­te­len­ség ki­rö­hög­ni Var­gá­nyai Gusz­tit. Szá­nal­mas pi­ti­á­ner­sé­gé­ben, szét­ro­hadt fo­ga­i­ban, igény­te­len­sé­gé­ben van va­la­mi sze­ret­he­tõ esen­dõ­ség, hi­szen a hi­deg­ben le­he­le­té­vel me­le­gí­ti fel a Jo­li­ká­nak vitt al­mát. Mint­ha egy írói am­bí­ci­ók­tól men­tes fér­fi-Jo­lánt lát­nánk Pé­ter Fe­renc ala­kí­tá­sá­ban.
Papp Tí­mea

9. évfolyam 6. szám
2007. június 26.
Tartalom
A tizenegyedik röhögés
Zalán Tibor nem szereti a hõseit
Isten veled, Tizedes úr!
Zalán Tibor: Katonák, katonák – Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház
Idõigényes színésznõ
Vicei Natáliát háromszor láthatjuk Kisvárdán
Keserû mézeskalács
Parti Nagy Lajos – ifj. Kucsera Géza: Ibusár – A Szabadkai Népszínház Magyar Társulata
Csíki átlagoló
Huszonegy tagúra bõvült a csíkszeredai társulat
Az utolsó évad a régi falak között
A szabadkai Népszínház Magyar Társulata a 2006/2007-es évadban
További számok
10. évfolyam (2008)
9. évfolyam (2007)
Impresszum Támogatók Archívum